hot-stamping co to takiego

Czym jest hot-stamping? Jak wygląda? Kiedy warto wykorzystać takie uszlachetnienie?

Hot-stamping to technika, dzięki której możliwej jest uzyskanie pozłacanych lub posrebrzanych wydruków. Wzory wytłaczane są na gorąco za pomocą specjalnych matryc oraz stempli. Metoda ta staje się coraz popularniejsza. Jakie korzyści niesie za sobą wykorzystanie tej techniki? Kiedy warto po nią sięgnąć?

Na czym polega hot-stamping?

Hot-stamping nazywany jest również techniką uszlachetniania druku. Istotną rolę w tym procesie odgrywa ciepło oraz specjalna folia hot-stampingowa. Dzięki nim możliwe jest tłoczenie wzorów w wysokiej temperaturze. Konieczne jest także wykorzystanie matryc wypukłych, które przewodzą ciepło.

Hot-stamping wymaga użycia odpowiednich maszyn. Specjalna matryca zostaje rozgrzana do ok. 100 stopni Celsjusza, po czym następuje zetknięcie z folią do hot-stampingu oraz przyciśnięcie jej do zadrukowanej powierzchni. Wysoka temperatura przenika przez wszystkie powłoki folii, dochodząc do ostatniej warstwy, czyli kleju. Ten zaczyna się roztapiać i wtapiać w powierzchnię nadruku wraz z lakierem i warstwą odpowiedzialną za efekt pozłocenia (posrebrzenia). Po zdjęciu matrycy na powierzchni pozostaje pożądany wzór.

Hot-stamping dodaje opakowaniu wyjątkowości i prestiżu.
Hot-stamping można stosować na dowolnym podłożu.
Hot-stamping często stosowany jest na opakowaniach świątecznych i okolicznościowych.

Technika ta popularnie wykorzystywana jest do nanoszenia różnych kształtów, napisów oraz ornamentów. Efektem hot-stampingu jest wytłoczony wzór w kolorze. Barwa uzależniona jest od rodzaju wybranej folii, np.:

  • folia metaliczna: złota, srebrna, kolorowa,
  • folia pigmentowa: kolorowa matowa lub błyszcząca,
  • folia perłowa: kolorowa o stosunkowo dużej transparentności,
  • folia dyfrakcyjna: folia metaliczna z siatką dyfrakcyjną.
Twoi klienci szukają ekskluzywnych produktów? Opakowania z hot-stampingiem będą najlepszym rozwiązaniem.
Czym jest hot-stamping?
Hot-stamping i ozdobny karton – przesis na doskonałe opakowanie.

Kiedy warto zastosować hot-stamping?

Hot-stamping wykorzystywany jest w branży poligraficznej nie tylko ze względu na uzyskiwany efekt, ale również szereg innych zalet. Technika ta może być bezpiecznie i skutecznie wykorzystywana w przypadku różnorodnych materiałów, w tym także tworzyw sztucznych. Uzyskany efekt jest estetyczny i trwały.

Hot-stamping to metoda sucha. Dzięki temu jest prosta, a także przyjaźniejsza dla środowiska. Proces uszlachetniania druku nie wymaga m.in. mieszania farb. To natomiast pozwala mieć pewność, że uzyskany efekt będzie dokładnie taki, jak byśmy oczekiwali. Zaletą hot-stampingu jest również to, że nawet gdy po czasie kolor zniknie z powierzchni, pozostanie na niej wytłoczony wzór. Ogólnie jednak jest to technika trwała.

Ta metoda uszlachetniania druku wykorzystywana jest m.in. na rynku opakowań. Hot-stamping może być użyty do zdobienia różnorodnych przedmiotów. Dla przykładu złocenia naniesione na opakowaniach produktów nadają im luksusowego charakteru. Efekt uszlachetniania druku prezentuje się elegancko oraz podnosi walory estetyczne opakowania, które zostało poddane takiemu zdobieniu.

Minimalistyczny projekt, ale z hot-stampingiem i tak robi odpowiednie wrażenie.
Czym jest hot-stamping?
Nawet proste materiały jak teczki ofertowe mogą wyglądać ekskluzywnie.

Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem opakowań z hot-stampingiem dla swojej firmy, napisz do nas.

Podobne wpisy