sztancowanie

Czym jest sztancowanie? Co to jest wykrojnik?

Sztancowanie to czynność introligatorska, która znana jest także pod nazwą wykrawania. Polega ona na wycinaniu (wykrawaniu) z arkusza kartonu, papieru lub innego materiału konkretnego wzoru. Sztancowanie jest stosowane tam, gdzie nie mają zastosowania inne techniki, np. cięcie na gilotynie. Co warto wiedzieć o sztancowaniu?

Czym jest wykrojnik?

Z techniką sztancowania nierozerwalnie wiąże się element, którym jest wykrojnik. Jest to narzędzie, które służy do wykrawania konkretnego kształtu. Wykrojnik wyposażony jest w nóż ze specjalnie wyprofilowanym ostrzem. Podczas wykrawania jest on z dużym naciskiem wtłaczany na wylot, w sposób prostopadły do podłoża. Wykrojnik umożliwia również wygniatanie linii (tzw. rowkowanie) o określonym kształcie w materiale.

Zastosowanie wykrojników daje pewność, że stworzone w fazie projektu kształty zostaną precyzyjnie odwzorowane. Do sztancowania można wykorzystywać wykrojniki z różnymi nożami, np. bigującymi, perforującymi, otwornicami o różnych średnicach. Duża różnorodność dostępnych narzędzi sprawia, że podczas jednego procesu można wykonać większość czynności technicznych. Jest to oszczędność czasu oraz kosztów.

Wykrojnik to forma (deska z nożami), która umożliwia nadać tekturze odpowiedni kształt.

Sztancowanie – co to jest?

Sztancowanie to technika polegająca na nadawaniu materiałom konkretnych kształtów zewnętrznych, a także wykonywanie w nich wszelkich otworów. Wykrawanie jest metodą wykorzystywaną m.in. do produkcji składanych opakowań z kartonu, wielostronicowych kalendarzy, kartek o oryginalnych formach oraz wielu innych. Zaletą tej techniki jest to, że może być używana do wykrawania nawet bardzo skomplikowanych kształtów, których nie można uzyskać za pomocą innych metod (np. cięcia gilotyną). Proces wykrawania jest wykonywany z wykorzystaniem maszyn sztancujących, które potocznie nazywane są sztanctyglami.

Sztancowanie to technika łączona również z innymi sposobami obróbki stosowanymi w poligrafii, m.in. wytłaczaniem wypukłym lub wklęsłym, nacinaniem, perforowaniem oraz bigowaniem.

Zobacz video na temat zastosowania wykrojnika:

Zastosowanie sztancowania

Sztancowanie jest stosowane w przypadku wytwarzania m.in. teczek firmowych, kart biznesowych, folderów, ulotek, naklejek, etykiet, pudełek kartonowych, kalendarzy, kart (np. rabatowych, voucherów, karnetów), wizytówek, toreb reklamowych, zawieszek na klamki, metek, notesów telefonicznych, kopert, czasopism, wielu typów opakowań, materiałów reklamowych POS.

Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem usług sztancowania dla swojej firmy, napisz do nas.

Podobne wpisy