druk offsetowy co to takiego

Druk offsetowy – co to takiego?

Druk offsetowy jest techniką druku płaskiego. Przenosi się farbę z matrycy aluminiowej na zadrukowywany materiał, dzięki odbiciu na cylindrze z grubą warstwą gumy.

Ułożenie farb na matrycy skutkuje sposobem, w jaki zostaną one utrwalone na podłożu, na przykład na arkuszu. Występują tu aż cztery cylindry, po jednym na każdy kolor w standardowo używanej do druku przestrzeni kolorów CMYK (cyjan, magenta, yellow i black). Może również wystąpić piąty cylinder służący do uszlachetnienia wydruków lub nanoszenia kolorów spoza przestrzeni kolorów CMYK.

Druk offsetowy polega na wykorzystaniu przyciągania oraz odpychania wody. W miejscach, gdzie ma zostać wykonany nadruk matrycę pokrywa się substancją oleofilną i hydrofobą, która przyciągnie do siebie tłuste farby, ale odepchnie wodę. Tam, gdzie przestrzeń ma zostać nie zadrukowana wykorzystuje się substancje hydrofilne, oleofobowe, które zadziałają odwrotnie.

Możliwość druku offsetowego oznacza opłacalność przy większych zamówieniach, ze względu na niewielki koszty zadrukowania pojedynczych materiałów. Jednocześnie to wyższa cena przygotowania całego procesu.

Jakie są zalety druku offsetowego?

Jest to obecnie jedna z najpopularniejszych technik druku. Druk wykonany techniką offsetową jest ekonomiczny przy dużych i średnich nakładach. To właśnie dlatego przy zleceniu druku sporej ilości produktów możemy otrzymać informację, że będzie wykorzystana ta właśnie metoda. Przy tej technice drukarnia dysponuje szerokim zakresem papierów i materiałów do druku, a jakość kolorystyki utrzymuje bardzo wysoki poziom. Co więcej, papier zadrukowany tą metodą można uszlachetnić. Co to oznacza? Że można nadać mu na przykład połysk, a tym samym większą trwałość. Sposób ten stosuje się między innymi przy drukowaniu okładek do książek i albumów. Można go również wykorzystać przy druku opakowań. Uszlachetnienie może też obejmować podniesienie walorów wizualnych zadrukowanej powierzchni.

Offset swoją wysoką jakość druku osiąga dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i procesowi zadrukowania. Cała procedura polega na drukowaniu poszczególnych kolorów w kolejnych etapach. Odpowiednie łączenie barw ma tutaj większe znaczenie niż w innych technikach druku. Konieczne jest zamienianie tekstów i logotypów na grafikę wektorową. To oznacza, że przygotowywane do wydruku grafiki należy zaprojektować w odpowiednim programie. Musi on pozwolić na modyfikację ich rozmiaru bez strat w jakości. Innymi słowy, trzeba skorzystać z programu do grafiki opartej na liniach i plamach, a nie pikselach. Warto w takiej sytuacji zwrócić się do specjalistów, którzy w odpowiedni sposób zadbają o wszystkie szczegóły i odpowiednio przygotują projekt.

Proces przygotowania matrycy wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jest bardzo wyraźna różnica między drukiem offsetowym a cyfrowym. Stąd popularność tej techniki przy większych nakładach. Oczywiście można też drukować w mniejszych ilościach, ale będzie to związane z nieopłacalnie większą ceną. Choć sam proces przygotowawczy jest drogi, pozostałe koszty wyprodukowania jednego arkusza techniką offsetu spadają poniżej kosztów, jakie ponosimy przy druku na maszynie cyfrowej.

Druk offsetowy i jego historia

Historia zaczyna się w XVIII wieku, kiedy Alois Senefelder przez zupełny przypadek odkrył, że mieszanka sadzy, mydła i wosku przyciąga farbę, ale odpycha wodę. Dokonał tego odkrycia podczas zapisania na kamieniu listy bielizny do prania. To właśnie ten moment zainspirował Aloisa Senefeldera do próby wykorzystania tego w praktyce. Wynalazca opatentował ten sposób druku. Działania te dały początek litografii, a z tej techniki się wywodzi offset. Choć substancje hydrofobowe i oleofobowe się zmieniły od tego czasu, technika offsetu opiera się na tej samej podstawowej mechanice przyciągania i odpychania farb.

W miarę doskonalenia i modyfikowania techniki, litografia przekształciła się w offset. Miało to miejsce w momencie wzbogacenie technologii o wspomniany wcześniej cylinder z gumą. To dzięki niemu, możliwe stało się przyspieszenie druku i zwiększenie nakładu. W 1875 roku zaprezentowano pierwszą maszynę do druku offsetowego na metalowych puszkach, natomiast w roku 1904 technika offsetowa objęła także druk na papierze. Od tamtego czasu podlegała ona popularyzacji i pozwoliła drukować na masową skalę.

Jeśli planujesz druk opakowań lub materiałów reklamowych, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Druk offsetowy nie jest nam obcy i z przyjemnością wyjaśnimy Ci wszystkie niuanse oraz przygotujemy projekt, by efekt finalny Cię zachwycił. Napisz lub zadzwoń!

Podobne wpisy