Jaki jest rozmiar zwykłej koperty

Jaki jest rozmiar zwykłej koperty?

Koperty to jeden z najbardziej uniwersalnych i najczęściej wykorzystywanych sposobów na opakowanie dla przesyłki. Idealnie się nadają do zabezpieczenia listu, kartki pocztowej, ale też niewielkich, lekkich przedmiotów, które nie wymagają dodatkowej ochrony. Jakie są dostępne rozmiary kopert? Jakie rodzaje kopert oferują producenci i jak idealnie dopasować gabaryty oraz właściwości opakowania do typu przesyłki?

Na co dzień najczęściej wykorzystujemy kopertę, której rozmiar fachowo oznaczany jest jako koperta C5. Zmieści ona format pocztówki oraz kartki w rozmiarze A4 złożone na cztery części. Ze względu na to, że w dobie komputerów i powszechnego dostępu do Internetu listem zazwyczaj wysyłamy pocztówki albo dokumenty, ten rozmiar koperty uchodzi za uniwersalny.

Zdarza się jednak, że koperta w rozmiarze C5 jest za mała na dany rodzaj przesyłki – nie mieści nietypowej wielkości pocztówki lub wymaga złożenia materiałów papierowych, które powinny zachować oryginalną formę i estetykę. W takim przypadku lepiej sięgnąć po kopertę w innym rozmiarze.

Zamiast prosić na poczcie o podawanie różnych rozmiarów kopert i dopasowując je do rodzaju przesyłki metodą prób i błędów, lepiej z wyprzedzeniem zapoznać się z klasyfikacją kopert. W ten sposób zorientujemy się, jakie rodzaje kopert mamy do wyboru oraz unikniemy ewentualnych nieporozumień, dobierając opakowanie do typu przesyłki.

 

Pobierz ebook: 30 niesamowicie kreatywnych opakowań

Rodzaje i rozmiary kopert – oficjalna klasyfikacja

Żeby ułatwić orientację w rozmiarach kopert – ich proporcjach i wielkościach – stworzono oficjalną klasyfikację, w której każda koperta otrzymała konkretne oznaczenie. Metoda ta nie tylko ułatwia komunikację na poczcie czy w sklepie papierniczym, ale również gwarantuje, że wszyscy producenci wytwarzają koperty w tych samych rozmiarach – nie trzeba więc za każdym razem przymierzać pocztówki do koperty, wystarczy sprawdzić umieszczone na obwolucie oznaczenie.

Jak sklasyfikowano koperty? Każda z nich posiada podwójne oznaczenie: literowe i liczbowe. O ile w przypadku papieru stosuje się do klasyfikacji litery A i B (standardowa kartka do drukarki to A4, a typowy zeszyt – A5), to w przypadku kopert jest to litera C. Tej towarzyszy numerek, który wskazuje na konkretną wielkość koperty.

Najczęściej używane koperty to: 

  • koperta C3 – to duża koperta odpowiadająca wielkością kartce A3. Pozwala na jej spakowanie bez konieczności zgnania. Jej rozmiary to 324 mm na 458 mm.
  • koperta C4 – jest nieco mniejsza, pozwala na spakowanie kartki o wielkości A4 lub A3 po jej wcześniejszym złożeniu na pół. Koperta ma rozmiary 229 mm na 324 mm.
  • koperta C5 – bez problemu zmieści kartkę A4 złożoną na pół lub kartkę A3 złożoną na cztery. Jej rozmiary to 162 mm na 229 mm.
  • koperta C6 – to najpopularniejszy, najczęściej stosowany rozmiar, o którym odruchowo myślimy, słysząc słowo koperta. Idealnie pasuje rozmiarem do standardowej kartki pocztowej. Dokładny rozmiar koperty C6 to 114 mm na 162 mm.
  • koperta DL – jest kopertą o nietypowym rozmiarze. Jest wąska i długa, a jej rozmiar stanowi jedną trzecią kartki A4. Wielkość koperty DL wynosi 110×220 mm.

Zarówno koperty jak i wiele innych materiałów znajdziesz w naszej ofercie.

Jak dobrać rozmiar koperty do rodzaju przesyłki?

Wybierając kopertę, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Wskazówką nie zawsze jest wielkość wydruku. Niektóre papiery możemy z powodzeniem poskładać na kilka części i przesłać w standardowej kopercie C6. Inne nie powinny mieć żadnych zagnieceń – wtedy lepiej umieścić je w dużej, dopasowanej do nich rozmiarem kopercie. W przypadku korespondencji prywatnej w większości przypadków wystarczy koperta C6.

O innym rozmiarze kopert należy pomyśleć, jeśli mowa o bardziej oficjalnych okazjach – na przykład jeśli wysyłamy zaproszenie na rodzinną uroczystość lub istotne dokumenty. Wtedy opakowanie przesyłki powinno idealnie pasować do jej zawartości. Warto więc sprawdzić, jaki format ma dokument czy kartka i skorzystać z oficjalnej klasyfikacji kopert, żeby wybrać odpowiedni rodzaj koperty.

Przesyłając dokumenty do urzędu, należy zawsze zadbać o to, by te dotarły do urzędnika w nienaruszonej formie. Zamiast zginać wydruk na kilka części albo na siłę wpychać go do zbyt małej koperty, ryzykując zniszczenie rogów, lepiej zastosować kopertę dopasowaną rozmiarem. Z reguły jest to wielkość C4, która odpowiada rozmiarowi kartki A4.

Kiedy warto opakować przesyłkę w kopertę kartonową?

Inną niż koperta papierowa formą opakowania przesyłki są koperty kartonowe. Te idealnie sprawdzają się w przypadku przesyłek o większych gabarytach lub szczególnej wrażliwości.

Karton zabezpiecza dokument czy przedmiot przed zagnieceniami i uszkodzeniami, a także pozwala na umieszczenie w środku opakowania większych elementów.

Jeśli mamy do przesłania książkę lub grubszy plik dokumentów, lepszą opcją niż standardowa, papierowa koperta, będzie koperta kartonowa. To również kupimy w dopasowanym do rodzaju przesyłki rozmiarze w okienku pocztowym.

Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem kopert dla swojej firmy, napisz do nas.

Podobne wpisy