Nazewnictwo w branży opakowań. Karton i tektura.

Branża opakowań to szeroki i dynamicznie rozwijający się sektor gospodarki, który zajmuje się projektowaniem, produkcją oraz dystrybucją, jakże ważnych w świecie rynkowym, opakowań. Dlatego precyzyjne nazewnictwo jest kluczowe dla zrozumienia funkcjonowania całego procesu.

Chociaż branża ta charakteryzuje się dużą różnorodnością materiałów stosowanych do produkcji, my się skupimy na surowcach, które są nie tylko najbliższe naszym sercom, ale również zajmują centralne miejsce w hierarchii ich wykorzystania. Chodzi oczywiście o karton i tekturę.

Być może Ty również nie do końca znasz różnice między tymi materiałami i zdarzało Ci się używać tych terminów zamiennie. Może to prowadzić do nieporozumień, dlatego z przyjemnością wyjaśnimy Ci czym się różni karton od tektury oraz przyjrzymy się wyjątkowemu rodzajowi tektury, a mianowicie tekturze falistej.

pudełka prezentowe

Karton a tektura – odrobina historii

Tak naprawdę opowieść należy zacząć od momentu powstania papieru, ponieważ był to kluczowy etap w historii kartonu i tektury.

Za wynalazcę papieru uznawany jest cesarski dygnitarz Cai Lun. Pierwsze arkusze Chińczyk formował z tkaniny, z której wykonał płaskie sito, a następnie umieszczał je w wodzie. Na nim rozprowadzał masę z łyka drzewnego, odpadów konopnych, szmat i starych sieci rybackich. To właśnie ta warstwa, po odsączeniu i wysuszeniu, stawała się papierem. Miało to miejsce około 105 roku n.e.

Nie była to jednak idealna metoda, dlatego w ciągu kilku stuleci udoskonalano sztukę wyrobu papieru.

Często można spotkać się z przekonaniem, że prekursorem tektury była kryza, zakładana w XVI wieku jako ozdoba na szyję. Był to sztywny, plisowany albo marszczony kołnierz, który po kolejnych przemianach, doprowadził do powstania tektury falistej.

W 1856 roku w Anglii, powstała pierwsza maszyna, która umożliwiła produkcję pofalowanego papieru na większą skalę. Jednak to Amerykanin Albert L. Jones w 1871 roku opatentował maszynę do produkcji tektury falistej, która posłużyła do owijania delikatnych przedmiotów – głównie szklanych butelek. Kropkę nad i postawił Robert Gair, który w 1879 roku wynalazł, dobrze nam znany, składany karton.

Czym różni się karton od tektury?

Oba surowce są wytworami papierniczymi, ale różnią się strukturą, grubością i zastosowaniem.

Karton jest zwykle produkowany z masy celulozowej. Jest stosunkowo cienkim i gładkim jednowarstwowym surowcem. Jest jednak wystarczająco sztywny, aby zachować kształt i jednocześnie na tyle elastyczny, że można łatwo go zginać i formować. Gramatura kartonu wynosi zazwyczaj od 160 do 315 g/m², a jego grubość od 0,3 do 1,0 mm. Karton jest powszechnie używany do produkcji opakowań, głównie dla branży kosmetycznej, farmaceutycznej czy spożywczej, gdzie produkty są stosunkowo lekkie. Bardzo ważną zaletą kartonu jest możliwość zadruku i uszlachetnienia. Personalizacja jest niezwykle istotna w przypadku opakowań produktowych. Surowiec ten świetnie nadaje się także do produkcji materiałów reklamowych.

Tektura natomiast jest surowcem grubszym i sztywniejszym. Produkowana jest często z odpadów papierowych, co ma wpływ na jej kolor. Charakteryzuje się gramaturą powyżej 315 g/m². Może składać się z jednej lub wielu warstw papieru, w tym warstw falistych. Warstwy te są sklejane pod wysokim ciśnieniem i temperaturą, tworząc sztywną i trwałą strukturę. Ilość warstw ma wpływ na jej wytrzymałość, a tym samym zastosowanie. Ze względu na swoje właściwości, tekturę wykorzystuje się głównie do produkcji opakowań zbiorczych, transportowych. Co ciekawe może służyć również do produkcji ekologicznych mebli. Jeśli planujesz zadruk tektury, musisz wziąć pod uwagę fakt, że ten surowiec jest bardziej problematyczny pod tym względem. Warto wtedy rozważyć kaszerowanie.

Bardzo popularnym rodzajem tektury jest tektura falista.

Pudełka fasonowe dla marki Petralana

Tektura falista i jej zalety

Tektura falista składa się z kilku warstw (od dwóch do siedmiu). W procesie produkcji, przynajmniej jedna z nich, określana jako fluting, zostaje pofalowana i przyklejona do płaskiej warstwy papieru, nazywanej linerem. Ta specyficzna konstrukcja nadaje temu surowcowi wyjątkowych właściwości amortyzacyjnych oraz wytrzymałościowych. Dzięki temu jest ona idealnym materiałem do produkcji opakowań, które muszą chronić produkty przed uszkodzeniami mechanicznymi podczas transportu.

Rodzaj fal, ilość warstw, rodzaj i gramatura papieru, mają wpływ na parametry i wytrzymałość tektury falistej. W celu zobrazowania posłużymy się schematem:

tektura falista

Tektura falista to wszechstronny materiał opakowaniowy, który łączy w sobie lekkość z wyjątkową wytrzymałością. Jest niezastąpiona w wielu zastosowaniach.

W branży opakowań zarówno karton jak i tektura odgrywają kluczową rolę, a ich prawidłowe rozróżnianie i zastosowanie jest niezbędne dla efektywności procesów logistycznych i produkcyjnych. Warto podkreślić, że dzięki swojej ekologiczności, zarówno karton, jak i tektura przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju branży opakowań.

Karton i tektura nie mają przed nami tajemnic, więc jeśli szukasz idealnego opakowania dla swoich produktów, zapraszamy do kontaktu.

Podobne wpisy