jak wykonać pudełka na kosmetyki
|

Pudełka na kosmetyki, które przyciągają uwagę

Pudełka na kosmetyki muszą przyciągać uwagę, zachęcać do zapoznania się z produktem. Powinny one „przemawiać” nie tylko swoim zapachem, lecz przede wszystkim wzornictwem opakowania, które je otacza. Pierwsza ocena produktu z reguły następuje nie w chwili jego przetestowania, lecz podczas zapoznawania się z jego formą, otoczką, czyli najogólniej mówiąc: pudełkiem.

Wiele osób myślących o flakoniku perfum z kwiatowymi nutami zapachowymi z pewnością wyobrazi sobie, że opakowanie na kosmetyki pokrywają właśnie kwiaty. Klienci poszukujący na półkach (czy to w sklepach stacjonarnych, czy internetowych) zapachów w tym stylu, z pewnością w pierwszej kolejności nie będą szukać informacji o nutach zapachowych na etykietach lub w opisach produktów, lecz będą sugerować się wzornictwem pudełka.

Projektując opakowania na kosmetyki, w tym na perfumy, konieczne jest stworzenie spójnej koncepcji. Zapach powinien łączyć się z projektem, a projekt niemo „opowiadać” o tym, co czeka na klienta po otwarciu opakowania. Dobrze jest również zostawić nieco miejsca na tajemnicę owianą aromatem perfum… Należy także pamiętać o podstawowej funkcji pudełka – ma ono chronić i zabezpieczać flakonik podczas transportu.

Pudełka na kosmetyki zawsze na czasie

Ponadczasowe pudełka na kosmetyki to projekty, które pomimo upływu czasu wciąż zachwycają i przykuwają uwagę. Stworzenie takiego opakowania wymaga zastosowania motywów, które nawet po kilku latach będą „na czasie”. Z całą pewnością wzorem, który kojarzy się z perfumami, są kwiaty. Nic więc dziwnego, że to właśnie one zdobią pudełka na kosmetyki.

Ważne jest także to, aby projekt opakowania nie był sprzeczny z filozofią i wartościami wyznawanymi przez markę. Dobrze również, aby wszystkie linie oferowanych produktów, w jakimś stopniu ze sobą współgrały. Nie muszą – a nawet nie powinny – być identyczne, lecz powinny ze sobą korespondować.

W omawianym projekcie zestawiono ze sobą kilka elementów, które świetnie ze sobą współgrają. Pierwszym z nich jest barwa pastelowej mięty. Kolor ten kojarzony jest ze świeżością, podmuchem nowości. Nadaje projektowi lekkości, co pozwala domyślać się, że perfumy również są lekkie, świeże i orzeźwiające. W elementy pastelowe dyskretnie wkomponowano logo producenta i informację o pojemności flakonika – wykorzystując w tym celu uniwersalny kolor biały.

Barwa biała została użyta również jako front pudełka na kosmetyki. Świetnie współgra z pastelową miętą, tworząc łagodne przejście pomiędzy oboma kolorami. Biały kojarzony jest przede wszystkim z czystością, niewinnością, lekkością oraz elegancją. Dlatego też jego wykorzystanie w projekcie opakowania na kosmetyki jest bardzo dobrym krokiem. W centralnej części znalazło się natomiast logo producenta w kolorze pastelowej mięty.

W projekcie nie mogło zabraknąć również wspomnianego powyżej motywu kwiatów. Na kartonowym opakowaniu został on dyskretnie wkomponowany w postaci dwóch poziomych pasków. Bezpośrednio korespondują one z grafiką znajdującą się na flakoniku, tworząc spójną całość.

Podsumowując, klient, oglądając pudełko jeszcze przed użyciem perfum, wyobrazi sobie, że zapach zamknięty we flakoniku jest lekki, świeży, z nutami kwiatów, idealnie nadający się na co dzień. Takie właśnie skojarzenia wzbudzi to opakowanie na kosmetyki.

Kluczem do sukcesu jest jednak nie tylko sam projekt graficzny, ale także jego wykonanie. Estetyka połączona z wysoką jakością kartonu pozwoliła na stworzenie stylowego opakowania na kosmetyki. Wysokogatunkowa tektura jest odporna na uszkodzenia i skutecznie chroni produkt podczas transportu.

pudełka na kosmetyki

Pudełka na kosmetyki z motywem kwiatowym

Nawet pomimo niewielkich rozmiarów opakowania na kosmetyki z kwiatowym motywem wyróżniają się na półce spośród innych. Ilustracje kwiatów, nawet jeżeli są utrzymane w jednym kolorze, zawsze przykuwają uwagę. Bezpośrednio wiążą się one z aromatem perfum, dzięki czemu budują pozytywne skojarzenia. Kwiaty kojarzone są pozytywnie, z wiosną, czasem, kiedy wszystko budzi się do życia.

Opakowania na kosmetyki w pastelowych kolorach

Kolory pastelowe bez względu na barwę są łączone ze spokojem i harmonią. Wyrażają łagodne formy emocji, budując pozytywne skojarzenia. Wykorzystując pastele w projektach graficznych opakowań na perfumy, można podkreślić ich walory zapachowe. Dla przykładu:

  1. pastelowa mięta – lekki, świeży zapach,
  2. pastelowy róż – słodki aromat,
  3. pastelowy pomarańczowy – wyrazisty, mocny zapach,
  4. pastelowy niebieski – czysty, świeży zapach,
  5. pastelowy żółty – energetyzujący, zapadający w pamięć zapach,
  6. pastelowy czerwony – intensywny, zmysłowy zapach.

Pudełka na kosmetyki – projekt i wykonanie

Podczas projektowania opakowania na kosmetyki konieczne jest zwrócenie uwagi nie tylko na sam projekt, ale przede wszystkim specyfikę produktu, który ma znaleźć się wewnątrz. Zadaniem pudełek z perfumami jest ochrona zawartości szklanego flakonika. Konieczne więc jest zastosowanie wysokogatunkowego kartonu o dużej trwałości. Sztywny karton jest odporny na większość uszkodzeń i zagnieceń. Tym samym zapewniona zostaje ochrona przed ewentualnym pęknięciem buteleczki podczas transportu.

Atutem jest również gładkie wykończenie tektury, co podkreśla estetykę pudełka na kosmetyki. Niewielkie opakowanie zostało wielkością dopasowane do produktu znajdującego się wewnątrz. Jest poręczne, dzięki czemu pewnie leży w dłoni i ułatwia klientowi zapoznanie się z treścią znajdującą się na kartoniku.

Pudełko łączące w sobie piękną kolorystykę, oszczędną formę, wysoką jakość materiałów oraz estetyczne wykonanie jest uniwersalne i ponadczasowe. Trafia w gust szerszego grona odbiorców – zarówno osób młodszych, jak i starszych.

pudełka na kosmetyki

Podobne wpisy