cmyk co to jest
|

RGB i CMYK – co to takiego? Jakie są różnice? O co chodzi?

Czym jest CMYK? O co chodzi z tym RGB? Zanim zamówisz jakikolwiek produkt z nadrukiem poznaj podstawowe informacje na temat kolorów.

Chyba każdy z nas słyszał o podobnym przypadku. Ktoś – nasza przyjaciółka, znajomy bądź szef -zamówił przez Internet idealny przedmiot, w perfekcyjnym kolorze, którego długo szukał w sklepach stacjonarnych. Jednak ich zachwyt trwał maksymalnie dwa dni, a dokładniej tyle czasu, ile potrzebował kurier, aby dostarczyć do nich wymarzoną rzecz. I tak turkusowa sukienka okazała się pastelowo błękitna, a komplet idealnych notatników oprawionych w skórę – beżowy zamiast gołębiej szarości. Jak to się stało? Czy zostali oszukani przez internetowego sprzedawcę? Absolutnie nie! Zmylił ich jedynie własny wzrok oraz … monitor komputera.

Zapytacie, jak to możliwe? Dlaczego komputer miałby przekłamywać kolory i robić swoim użytkownikom takie psikusy? Otóż, każdy z kolorów na różnych monitorach będzie się prezentował odrobinę inaczej! Dlaczego? Bo nie tylko każdy z nas posiada najprawdopodobniej inny monitor, innej marki, ale również zupełnie inne jego ustawienia! Monitor to nośnik obrazu, na którym możemy wyświetlić konkretne obrazy – oznacza to, że każdy z wyświetlanych plików przejmie jego ustawienia, ale nie tylko! Będzie wyglądał również inaczej, zależnie od pory dnia, pogody za oknem czy też oświetlenia w pomieszczeniu, w którym aktualnie przebywasz! Po wydrukowaniu więc obrazu, który odpowiadał Ci na ekranie komputera, możesz być zwyczajnie rozczarowany.

RGB I CMYK – o co właściwie chodzi?

Zamawiając w drukarni wydruki, niezależnie czy to będzie menu, oferta czy też wizytówki, z pewnością spotkaliście się z terminami przestrzeni kolorystycznych, czyli właśnie RGB oraz CMYK. I choć nazwy te brzmią nieco egzotycznie, może nawet lekko ekstrawagancko – warto się nimi zainteresować, aby później, przy odbiorze naszego zamówienia zwyczajnie się nie rozczarować!

cmyk rgb roznice

RGB – co to takiego?

RGB to przestrzeń barw, która powstała w oparciu o właściwości odbiorcze ludzkiego oka. Barwy w tej przestrzeni tworzy się w oparciu o mieszanie trzech wiązek światła – czerwonej, zielonej i niebieskiej (Red, Green, Blue). Wszystkie barwy sumują się do bieli.

RGB czyli:
R – red, czerwony
G – green, zielony
B – blue, niebieski

Wyjściowe tło ekranu komputera jest czarne, dlatego jeśli chcemy uzyskać inne kolory, musimy umiejętnie mieszać ze sobą trzy powyższe barwy.

CMYK – co to takiego?

W przeciwieństwie do przestrzeni barw RGB, CMYK to przestrzeń, którą się stosuje w procesach drukarskich. Za każdym razem mieszane są ze sobą poszczególne ilości czterech barw, a mianowicie:

C – cyjan
M – magenta
Y – ang. yellow, czyli żółty
K – ang. kontur, czyli czarny

Rezultatem mieszania tych kolorów jest ciemniejsza barwa. Zupełnie inaczej niż w przypadku barw wyświetlanych na monitorze, w przypadku przestrzeni kolorystycznej CMYK dodaje się kolejne warstwy, które zwiększają pochłanianie światła.

Na czym więc polega przestrzeń CMYK?

Poszczególne z czterech powyższych barw są ze sobą połączone w odpowiednich proporcjach, od 0 do 100%. Farby CMYK to substancje, które barwią oraz przepuszczają światło. Nakładamy je warstwami, dlatego końcowy kolor może mieć nie tylko 100% koloru, ale od 0 aż do 400% koloru.

A to ciekawostka!

Czy wiesz, że ostatni kolor, czyli – K został dołożony do pozostałych trzech barw ze względu na potrzeby przemysłu drukarskiego? Teoretycznie, można uzyskać odcień czarny poprzez połączenie trzech pozostałych kolorów, ale nie byłaby to wtedy czysta barwa, a jedynie ciemny odcień brudnego brązu.

Jakich efektów kolorystycznych nie osiągniemy w przestrzeni CMYK?

Używając przestrzeni CMYK nie uzyskamy intensywnych, błyszczących odcieni kolorów, które możemy dostrzec na ekranie naszych komputerów. Dobrą informacją jest natomiast to, że niektóre odcienie żółci oraz niebieskiego po wydruku mogą się prezentować znacznie lepiej niż te, które widzimy na ekranie.

Jak wyjaśnić różnicę między przestrzeniami kolorystycznymi CMYK a RGB? To bardzo proste!

W przestrzeni RGB kolory mieszają się do bieli, a odbieramy je na ekranach naszych urządzeń.
W przestrzeni CMYK kolory mieszają się do czerni, a docelowo otrzymujemy je po wydrukowaniu zdjęcia, plakatu, ulotki czy też obrazu. Jeżeli więc coś drukujemy – najpewniej będzie zaprojektować to od razu biorąc pod uwagę wybór przestrzeni kolorystycznej.

Czy warto więc od razu zamieniać przestrzeń kolorystyczną na CMYK?

Tak, ponieważ i tak zostanie ona zmieniona. Jeśli nie przez nas, to przez maszynę drukującą.
Zawsze więc warto jest przygotować nasz projekt właśnie w przestrzeni CMYK, dzięki której nie rozczarujemy się efektem końcowym.

Jeśli chcesz ocenić jakość druku i kolory naszych opakowań, zachęcamy do zamówienia próbek naszych realizacji.

Jako drukarnia z wieloletnim doświadczeniem, doradzamy naszym klientom na każdym etapie realizacji. Dlatego nie musisz się obawiać efektu innego niż zamierzony. Przygotujemy projekty w odpowiedni sposób, bez względu czy będzie to opakowanie, teczka czy inny wydruk. Zapraszamy do kontaktu!

Podobne wpisy