segregacja opakowań kartonowych
|

Segregacja opakowań kartonowych.

Jakich pudełek nie należy wyrzucać do pojemnika na papier?

Każdego roku w Polsce miliony ton odpadów trafiają na śmietnik. Dlatego bardzo ważna jest ich właściwa segregacja. Zwłaszcza, że ochrona środowiska naturalnego jest jednym z kluczowych wyzwań stojących przed społeczeństwem. Segregacja nie tylko pomaga w ochronie środowiska, ale również przyczynia się do oszczędności surowców naturalnych.

Jednym z najczęściej spotykanych materiałów w naszych domach jest karton. Warto pamiętać, że recykling makulatury rozpoczyna się w momencie wyrzucenia odpadów papierowych, w tym pudełek kartonowych, do odpowiedniego pojemnika. Jednak nie każdy z nich powinien się znaleźć w kontenerze oznaczonym kolorem niebieskim.

Zatem, jak prawidłowo segregować opakowania kartonowe i których nie należy wyrzucać do pojemnika na papier? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

pudełka wysyłkowe

Segregacja pudełek kartonowych w świetle przepisów

Selektywna zbiórka papieru jest obowiązkiem wszystkich mieszkańców państw Unii Europejskiej. W Polsce segregację papieru reguluje kilka aktów prawnych, między innymi Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. Bardziej szczegółowe informacje na temat segregacji znajdują się we wdrożonym 1 lipca 2017 roku Jednolitym Systemie Segregacji Odpadów (JSSO).

Zgodnie z zasadami JSSO do niebieskich pojemników wrzucamy:

Pudełka wysyłkowych dla e-commerce

Czego nie wyrzucać do pojemników na papier?

Okazuje się, że z pozoru papierowe odpady tak naprawdę powinny trafić do zupełnie innej frakcji. W niebieskich workach czy kontenerach nie powinny się znaleźć następujące odpady:

  • odpady higieniczne, do których zaliczamy: zużyte ręczniki papierowe, chusteczki higieniczne czy pieluchy jednorazowe,
  • kartony po mleku i napojach, ponieważ tego typu opakowania, określane jako tetrapaki, składają się z kilku warstw, w tym aluminium i folii, których nie jesteśmy w stanie sami oddzielić,
  • papier i kartony, które były wcześniej polakierowane, pokryte folią lub zalaminowane, ponieważ nie rozłożą się odpowiednio w procesie przetwarzania,
  • worki papierowe po materiałach budowlanych lub nawozach,
  • zanieczyszczony papier i kartony, chociażby zabrudzone czy zatłuszczone pudełko po pizzy, ponieważ tłuszcz lub resztki jedzenia utrudniają proces recyklingu,
  • kartony po detergentach, na przykład po proszku do prania, które nie tylko są pokryte z zewnątrz warstwą zabezpieczającą, ale również ze względu na pozostałości środków, które mogą się wysypać i zanieczyścić inne odpady,
  • paragony, które są wykonane z papieru termicznego.

Dobre praktyki segregacji pudełek kartonowych

Jest kilka szczegółów, które koniecznie trzeba uwzględnić przy segregacji pudełek kartonowych.

pudełka fasonowe

Zawsze sprawdź, czy karton jest czysty i suchy. Ważne jest, aby od kartonów odkleić wszelkie taśmy czy naklejki. Jeśli wewnątrz pudełka znajdują się wypełniacze w postaci folii bąbelkowej lub styropianu, również oddziel je od kartonu. Podobnie należy postąpić, jeśli przy kartonie znajdują się metalowe elementy, na przykład zszywki lub spinacze. Trzeba je usunąć i wyrzucić do właściwego pojemnika. Takie materiały mogłyby uszkodzić maszynę do recyklingu i zanieczyścić masę papierniczą.

Pamiętaj, że aby zaoszczędzić miejsce w pojemniku, karton warto rozłożyć i poskładać go, zmniejszając jego powierzchnię. Jeśli jest on bardzo duży, na przykład po sprzęcie RTV lub AGD, możesz zawieźć go bezpośrednio do punktu selektywnej zbiórki odpadów.

Odpowiednie działania pozwolą na prawidłowy proces recyklingu kartonów, w którym podlegają one procesom rozwłóknienia. W ten sposób można odzyskać włókna celulozowe, które z kolei wykorzystuje się do tworzenia nowych produktów z papieru.

A jeśli masz wątpliwości dotyczące segregacji opakowań kartonowych, skorzystaj z punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, gdzie pozyskasz sprawdzone informacje, które są zgodne z regulacjami.

Papier papierowi nierówny, dlatego segregacja odpadów kartonowych może się wydawać skomplikowana. Jednak przestrzeganie kilku prostych zasad zapewne ułatwić ten proces. Warto pamiętać, że nie wszystkie kartony nadają się do wrzucenia do pojemnika na papier. Niektóre wymagają specjalnego traktowania. Należy zatem dopilnować, by trafiły one do właściwego pojemnika na odpady i mogły posłużyć do produkcji kolejnych wyrobów papierowych. Właściwa segregacja odpadów przyczynia się do ochrony środowiska i pozwala na efektywny recykling surowców.

Chcesz nawiązać współpracę z drukarnią, której los planety nie jest obojętny? Sprawdź naszą ofertę! Jesteśmy EKO i z przyjemnością przygotujemy dla Ciebie pudełka kartonowe nadające się do recyklingu. Zapraszamy do kontaktu!

Podobne wpisy