|

Sitodruk – co to takiego? Jak to działa?

Sitodruk to metoda druku, której podstawowym elementem, jak sama nazwa wskazuje, jest sito z siatką. Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych technik druku. Skąd taka popularność tej metody? Jakie ma ona zastosowanie?

Sitodruk – co to takiego?

Sitodruk (druk sitowy) to technika, która powstała z myślą o dużych płaszczyznach do zadrukowania. Najważniejszą rolę w tej metodzie odgrywa sito, które umożliwia stworzenie dowolnego wzoru, a następnie przeniesienie go na materiał drukarski. Siatka do druku ma oczka o niewielkiej średnicy, które pozwalają na precyzyjne przepuszczanie farby oraz zachowanie wysokiej jakości odbitki.

Sitodruk polega na nałożeniu drobnej siatki na formę drukową w postaci szablonu. Wykonanie szablonu nie jest trudne. Trzeba tylko pamiętać, aby zakryć miejsca niedrukowane – tak, by farba przeniknęła wyłącznie przez niezakryte części i stworzyła pożądaną odbitkę.

Sposób blokowania otworów, aby farba nie mogła przez nie przeniknąć, uzależniony jest od różnych czynników – między innymi od rodzaju farby, materiału, na którym ma powstać odbitka czy gęstości sita. Najczęściej jednak stosuje się powlekanie siatki specjalną emulsją światłoczułą, która jest naświetlana, wywoływana, a następnie nieutrwalone elementy zostają wypłukane. Tak przygotowany szablon jest gotowy do druku.

Kolejnym etapem jest przetłoczenie farby przez siatkę na materiał. Może to być wykonane ręcznie lub przy pomocy specjalnych pras sitodrukowych.

sitodruk - co to takiego
sitodruk - co to takiego
sitodruk - co to takiego
sitodruk - co to takiego

Sitodruk – zastosowanie

Sitodruk wykorzystuje się zarówno do zadrukowywania ogromnych, jak i niewielkich powierzchni. Dzięki tej technice nanosi się wzory m.in. na karton, plastik, tkaniny, folię, drewno, metal, PCV oraz różnego rodzaju papier.

Zaletą sitodruku jest to, że odbitki są odporne na promienie UV, czynniki atmosferyczne, detergenty, a także wysokie temperatury. Z tego też względu często wykorzystuje się tą technikę do elementów wyeksponowanych na zewnątrz (np. billboardy). Sitodruk umożliwia również produkcję artykułów takich jak: foldery, kalendarze, teczki firmowe, torby papierowe i foliowe, etykiety, koperty oraz różnego typu akcesoria reklamowe. Brak ograniczeń rozmiarowych i materiałowych sprawia, że technika ta jest bardzo praktyczna i popularna. Można ją wykorzystać wszędzie.

Chcesz bliżej poznać efekty sitodruku? Zamów próbki opakowań.

Jeśli interesuje Cię możliwość wykorzystania metody sitodruku przy realizacji materiałów dla swojej firmy, zapraszamy do kontaktu. Z przyjemnością przygotujemy satysfakcjonującą ofertę.

Podobne wpisy