|

Sitodruk – co to takiego? Jak to działa?

Sitodruk to metoda druku, której podstawowym elementem, jak sama nazwa wskazuje, jest sito z siatką. Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych technik druku. Skąd taka popularność tej metody? Jakie ma ona zastosowanie?

Sitodruk – co to takiego?

Sitodruk (druk sitowy) to technika, która powstała z myślą o dużych płaszczyznach do zadrukowania. Najważniejszą rolę w tej metodzie odgrywa sito, które umożliwia stworzenie dowolnego wzoru, a następnie przeniesienie go na materiał drukarski. Siatka do druku ma oczka o niewielkiej średnicy. Pozwalają one na precyzyjne przepuszczanie farby oraz zachowanie wysokiej jakości odbitki.

Sitodruk polega na nałożeniu drobnej siatki na formę drukową w postaci szablonu. Szablon zostaje wykonany w taki sposób, aby zakryć miejsca niedrukowane – tak, by farba przeniknęła wyłącznie przez niezakryte części i stworzyła pożądaną odbitkę.

Sposób blokowania otworów, aby farba nie przeniknęła przez nie, uzależniony jest m.in. od rodzaju farby, materiału, na którym ma powstać odbitka czy gęstości sita. Najczęściej jednak stosuje się powlekanie siatki specjalną emulsją światłoczułą, która jest naświetlana, wywoływana, a następnie nieutrwalone elementy zostają wypłukane. Tak przygotowany szablon jest gotowy do druku.

Kolejnym etapem jest przetłoczenie farby przez siatkę na materiał. Może to być wykonane ręcznie lub przy pomocy specjalnych pras sitodrukowych.

sitodruk - co to takiego
sitodruk - co to takiego
sitodruk - co to takiego
sitodruk - co to takiego

Sitodruk – zastosowanie

Sitodruk to metoda wykorzystywana zarówno do zadrukowywania ogromnych, jak i niewielkich powierzchni. Technika ta stosowana jest do nanoszenia wzorów m.in. na karton, plastik, tkaniny, folię, drewno, metal, PCV oraz różnego rodzaju papier.

Zaletą sitodruku jest to, że odbitki są odporne na promienie UV, czynniki atmosferyczne, detergenty, a także wysokie temperatury. Z tego też względu często wykorzystywany jest do elementów, które eksponowane są na zewnątrz (np. bilbordy). Sitodruk umożliwia również produkcję artykułów takich jak: foldery, kalendarze, teczki firmowe, torby papierowe i foliowe, etykiety, koperty oraz różnego typu akcesoria reklamowe. Brak ograniczeń rozmiarowych i materiałowych sprawia, że technika ta może być wykorzystana praktycznie w każdej sytuacji.

Podobne wpisy