opakowania kartonowe

Opakowanie kartonowe – co warto o nich wiedzieć?

Opakowania kartonowe to takie rozwiązanie, które znajdzie zastosowanie niemalże w każdej firmie – bez względu na branżę. Mogą służyć do przechowywania, wysyłki, transportu czy tworzyć oryginalną oprawę sprzedawanych produktów. Znalazły również zastosowanie jako niezbędnik do przechowywania dokumentów. Atutami kartonu jest nie tylko duża uniwersalność, ale również przystępna cena. Pudełko i karton – czy jest to zatem połączenie idealne?

Co wyróżnia opakowania kartonowe?

Opakowania czy pudełka kartonowe mają za zadanie ochraniać zawartość przed zniszczeniem, wilgocią oraz innymi czynnikami. Na szczególną uwagę zasługują modele wykonane z 3-wartwowej oraz 5-warstwowej tektury falistej. Są to rozwiązania popularne, doceniane za dużą wytrzymałość. Atutem gładkich pudełek jest to, że łatwo się po nich pisze. Dzięki temu można oznaczyć dane opakowanie i bez zaglądania do środka wiedzieć, co znajduje się wewnątrz.

Dzięki dużej różnorodności fasonów, rodzajów i rozmiarów kartony papierowe można dopasować do indywidualnych potrzeb. To doskonałe rozwiązanie zarówno dla niewielkich, lekkich, kruchych przedmiotów, jak i tych cięższych, o większych gabarytach. To sposób na ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni podczas transportu.

Wysoka jakość tektury nie tylko potwierdza wytrzymałość pudełek. To również sygnał dla klientów, że danemu producentowi zależy na tym, aby jego produkt był w pełni bezpieczny – od momentu wyjścia z fabryki aż do czasu, gdy trafi on do rąk klienta.

Odpowiedni projekt pudełka nie wymaga użycia taśmy klejącej do jego zamknięcia. Dzięki temu jest to rozwiązanie bardziej przyjazne środowisku. Ponadto takie opakowanie można ponownie wykorzystać. Upcycling, czyli dawanie drugiego życia różnym przedmiotom, to trend, który w ostatnim czasie zyskuje na znaczeniu. Warto także zaznaczyć, że karton można łatwo recyklingować.

Tekturowe pudełka – zastosowanie

Opakowania kartonowe znalazły szerokie zastosowanie niemalże w każdej branży. Obecnie nikt nie wyobraża sobie ich braku w handlu internetowym czy transporcie. Dzięki dużej różnorodności dostępnych rozmiarów możliwe jest dopasowanie wielkości pudełka z kartonu do każdego projektu. Niewielka waga opakowań sprawia, że nie wpływają one na zwiększenie kosztów transportu. Można w nich bezpiecznie zapakować niewielkie przedmioty (np. biżuterię, książki, drobną elektronikę) oraz zdecydowanie większe sprzęty (np. RTV, AGD).
Kartony tekturowe służą również do przechowywania różnego typu przedmiotów, w tym dokumentów.

Można po nich pisać, łatwo je oznaczyć i wykorzystać właśnie w celu magazynowania czy archiwizowania. W tym aspekcie doceniana jest możliwość wielokrotnego otwierania i zamykania pudełka. Dzięki temu dostęp do znajdujących się wewnątrz przedmiotów jest znacząco ułatwiony. Tutaj warto również zwrócić uwagę ku kartonowym tubom teleskopowym. Świetnie sprawdzają się one do przechowywania wszelkiego typu map, plakatów, banerów czy prac plastycznych.

Tekturowe pudełka archiwizacyjne pomagają racjonalnie wykorzystać całą dostępną przestrzeń, jednocześnie zapewniając odpowiednią organizację (m.in. dzięki możliwości łatwego oznaczenia opakowania). Ich wielkość można bezpośrednio dopasować do rozmiaru dokumentów oraz wielkości półek, na których mają się znaleźć.

Po opakowania kartonowe chętnie sięgają zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Zawdzięczają to swojej uniwersalności oraz szerokiemu spektrum zastosowań – tych komercyjnych i niekomercyjnych. Kartony są codziennie wykorzystywane w różnych zakątkach świata przez miliony ludzi.

Kartony tekturowe do wysyłki i transportu

Obecnie bez pudełek i kartonu większość firm nie wyobraża sobie funkcjonowania. Są one wręcz niezastąpione w przypadku podmiotów, które świadczą usługi z zakresu wysyłki czy transportu. Codziennie ludzie wysyłają tysiące paczek, a większość z nich zapakowana jest właśnie w karton. Doskonale sprawdzą się tutaj opakowania kartonowe z 3-wartwowej lub nawet 5-warstwowej tektury. Za stabilność takiej konstrukcji odpowiadają również wewnętrzne klapy.

Opakowanie kartonowe – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Wszystkie kartony papierowe powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb danego projektu. Aby było to możliwe, konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka aspektów.

• Rodzaj kartonu. Wyróżnić można kartony klapowe, które są najbardziej uniwersalne. Innym rozwiązaniem są pudełka fasonowe – o wyższych walorach estetycznych. Są one chętnie wykorzystywane do kosmetyków, drobnych urządzeń elektronicznych, obuwia oraz odzieży.

Nie zapominajmy również o opakowaniach z automatycznym dnem, które można szybko złożyć – bez strat na ich wytrzymałości.

• Dopasowanie do produktu. Istnieje pewna grupa opakowań, które można nazwać specjalistycznymi. Są one przeznaczone do przechowywania czy transportu specyficznych przedmiotów. Mowa tu m.in. o tubach kartonowych czy też specjalnych kartonach na książki.

• Typ tektury. Tak jak już zostało wspomniane, najczęściej wybierane są kartony papierowe z 3-wartwowej lub 5-warstwowej tektury.

• Estetyka. Opakowania kartonowe mogą być białe, brązowe, kolorowe lub też opatrzone grafiką.

Podobne wpisy