Opakowanie ekologiczne zyskują na popularności

Opakowanie ekologiczne to rozwiązanie, które w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Klienci są coraz bardziej świadomi procesów produkcyjnych i chcą, aby ich działania były jak najbardziej odpowiedzialne. Dlatego też, jeżeli mają do wyboru dwa porównywalne produkty, z dużą pewnością wybiorą ten, który ich zdaniem, lepiej wpisuje się w obecne trendy dotyczące zrównoważonego rozwoju.

Opakowania ekologiczne, jak sama nazwa wskazuje, mają być przyjazne środowisku. Obecne technologie pozwalają na produkcję pudełek, które są bezpieczne dla środowiska, a jednocześnie zapewniają odpowiednią wytrzymałość. Ekologiczne opakowania wcale nie muszą być nudne i szare. Mogą zachwycać nie tylko swoją funkcjonalnością, ale również wzornictwem.

Co wyróżnia opakowanie ekologiczne?

Opakowania ekologiczne charakteryzują się przede wszystkim tym, że łatwo ulegają rozkładowi. Dzięki temu ograniczona zostaje produkcja odpadów, które zalegają na wysypiskach przez setki lat. Obecnie z ich pomocą w wielu przypadkach można zastąpić popularne opakowania wykonane z tworzyw sztucznych. Wprowadzane normy prawne mają za zadanie zmniejszyć zużycie m.in. plastikowych opakowań do niezbędnego minimum.

Rozwój technologii sprawił, że opakowanie ekologiczne nie jest znacząco droższe niż rozwiązania znane dotychczas.

Opakowania ekologiczne na wynos i nie tylko powstają w procesie odpowiedzialnej produkcji. Są funkcjonalne i bezpieczne dla ludzi. Mogą powstać z już istniejących materiałów, dzięki czemu ograniczone zostaje użycie surowców. Nawet jednorazowe opakowanie można uznać za ekologiczne, o ile będzie ono przyjazne środowisku.

Gdy firmy wykorzystują eko opakowania do wysyłki, mogą podkreślić odpowiedzialne podejście do tematu, stosując papierową taśmę klejącą typu kraft zamiast zwykłej.

Rodzaje opakowań ekologicznych

Opakowania ekologiczne można podzielić z wykorzystaniem dwóch różnych klasyfikacji. Pierwsza z nich to rodzaj wykorzystanego surowca, natomiast druga to przeznaczenie.

Eko opakowanie może być wykonane z surowców wtórnych pozyskanych podczas recyklingu. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że dany materiał można wykorzystać wielokrotnie. To generuje zdecydowanie mniejszą ilość odpadów. Opakowanie ekologiczne, które powstaje ze zrecyklingowanych surowców, jest w pełni bezpieczne i uzyskuje odpowiednie właściwości (m.in. dużą wytrzymałość). Recyklingowi mogą być poddawane np. makulatura, plastik, szkło czy metal.

Eko opakowania biodegradowalne powstają z surowców organicznych, ze źródeł odnawialnych. Najczęściej jest to: celuloza, rośliny strączkowe, banany, mąka kukurydziana, bambus, trzcina cukrowa oraz różnego typu odpadki rolnicze. Ich zaletą jest to, że jako odpady szybko się degradują, zmieniając w biomasę i składniki odżywcze. Większość opakowań biodegradowalnych może być kompostowana. Podczas rozkładu nie wydzielają szkodliwych dla środowiska substancji.

Wśród materiałów biodegradowalnych wyróżnia się m.in.:
• PLA (z mączki kukurydzianej) – do złudzenia przypomina doskonale znany plastik,
• PHA (powstały podczas procesu fermentacji cukrów lub lipidów),
• bagassy (surowiec z trzciny cukrowej),
• materiał ze skrobi kukurydzianej i ziemniaczanej,
• pulpa celulozowa.

Eko opakowania to nie tylko pudełka wykonane z tektury z recyklingu. Obecnie coraz częściej można spotkać opakowania ekologiczne na wynos.

Mogą one mieć kontakt z żywnością i stanowią świetną alternatywę dla naczyń wykonanych z tworzyw sztucznych. W głównej mierze mowa tutaj o m.in.:
• pudełkach na jedzenie na wynos (np. na pizzę),
• pojemnikach na zupy,
• pojemnikach na desery i lody,
• kubkach na ciepłe i zimne napoje,
• tacach do żywności,
• pojemnikach obiadowych,
• słomkach,
• sztućcach,
• opakowaniach do street foodu,
• opakowaniach do kanapek,
• opakowaniach cukierniczych,
• pojemnikach do sushi,
• bio papierowych boxach na lunch,
• słomkach z papieru,
• specjalnych opakowania eko na wynos,
• torbach papierowych.

Opakowania ekologiczne na wynos w branży gastronomicznej

Opakowanie ekologiczne znajduje coraz szersze zastosowanie w branży gastronomicznej. Wykorzystują je zarówno lokale gastronomiczne, jak i firmy cateringowe. Coraz częściej opakowania eko na wynos są standardem. Świadomi klienci oczekują, aby restauracje, w których się stołują, odpowiedzialnie podchodziły do kwestii związanych z troską o środowisko naturalne.

Obecnie ochrona środowiska stanowi jeden z najważniejszych priorytetów. Moda na ekologiczne opakowania dotarła również do Polski. Zaobserwować można, że klienci darzą większym zaufaniem marki, które inwestują w rozwiązania eko. Dobre przykłady udowadniają, że nawet jednorazowe naczynia mogą być bezpieczne dla środowiska i nie muszą zalegać latami na wysypiskach śmieci.

Opakowania ekologiczne na wynos idealnie sprawdzą się podczas wydarzeń organizowanych na zewnątrz. Mowa tu m.in. o piknikach, ogniskach, wycieczkach czy wydarzeniach typu targi regionalne lub street food.

Opakowania ekologiczne – dlaczego warto je wybrać?

Tak szerokie wprowadzenie opakowań ekologicznych wymusiły poniekąd unijne regulacje. W wielu krajach zakazane jest już korzystanie z jednorazowych naczyń, które nie ulegają biodegradacji lub których nie można poddać recyklingowi. Również sami konsumenci baczniej przyglądają się, jakie podejście do kwestii środowiskowych ma firma, z których usług korzystają.

Wykorzystując naturalne farby (np. na bazie wody), na eko opakowaniach można wykonać nadruk bezpieczny dla środowiska. Dzięki temu nie trzeba rezygnować z kolorowych i atrakcyjnych wizualnie projektów.

Opakowanie ekologiczne spełnia wszystkie normy, które powinno. Jest wytrzymałe, odporne na działanie niskich i wysokich temperatur. Może więc z powodzeniem służyć jako opakowania eko na wynos.

Podobne wpisy