opakowania ekologiczne

Opakowania ekologiczne, opakowania biodegradowalne – czyli jakie?

Jakie opakowania nadają się do recyklingu? Czym się różnią opakowania ekologiczne a biodegradowalne? Poznaj nasz przewodnik po świecie “eko” i stwórz firmę przyjazną środowisku.

Ekologiczne rozwiązania są obecnie w modzie, jednak dla przedsiębiorców nie powinny stanowić one jedynie przemijającego trendu, lecz obowiązek lub nawet swojego rodzaju misję. Troska o środowisko świadczy o jednoczesnej dbałości o konsumenta – w końcu planeta jest czymś, o co należy dbać wspólnie wszystkimi siłami.

Sposób pozyskiwania surowców, cały proces produkcyjny, każdy etap wytwórczy aż po zapakowanie gotowego artykułu ma ogromne znaczenie z punktu widzenia ekologii. Jak zatem zadbać, aby klient, który otrzymuje do rąk nasz produkt wiedział natychmiast, że ma do czynienia z firmą, która poważnie podchodzi do zagadnienia ochrony środowiska?

opakowania ekologiczne

Opakowania ekologiczne – czyli jakie?

Opakowanie to coś, z czym konsument ma do czynienia w pierwszej kolejności, jeszcze zanim przystąpi do oglądania właściwego produktu. Karton, torebka czy koperta są zatem swoistą wizytówką artykułu. Co może czynić je ekologicznymi? Pudełka ekologiczne to najogólniej ujmując opakowania przyjazne środowisku. Składają się na nie:

– opakowania wielokrotnego użytku, czyli takie, które konsument może samodzielnie wykorzystać ponownie na własny użytek,

– opakowania produkowane z materiałów z recyklingu, takich jak papier, tektura,

– opakowania produkowane z surowców odnawialnych, na przykład z bambusu, który bardzo szybko rośnie i nie wymaga nawożenia środkami chemicznymi,

– opakowania, których proces wytwórczy optymalizowany jest pod względem uzyskania korzyści dla środowiska, czyli między innymi produkcja masowa wiążąca się z oszczędzaniem źródeł energii.

Zobacz także: Pudełka fasonowe z obustronnym nadrukiem dla Tangle Teezer

Jakie opakowania nadają się do recyklingu?

Materiałami, które da się przetwarzać i wykorzystywać ponownie są przede wszystkim papier, szkło, plastik oraz metal. Wśród nich wszystkich najbardziej praktycznym i opłacalnym surowcem do produkcji opakowań jest natomiast papier, a dokładnie karton, czyli materiał produkowany z pulpy drzewnej pozyskiwanej na drodze recyklingu.

Kartonowe pudełka tworzone z arkuszy tektury są idealne do wielu zastosowań. W odpowiedni sposób zabezpieczają swoją zawartość również podczas dostawy. Sprawdzają się nawet w przypadku bardzo ciężkich wyrobów, a w rękach odpowiedzialnych ekologicznie konsumentów stanowią także opakowanie wielokrotnego użytku. Papierowe pudełka, torebki czy koperty spełniają także funkcje estetyczne, gdyż można pokrywać je efektownym nadrukiem.

opakowania ekologiczne

Opakowania ekologiczne a biodegradowalne – czym się różnią?

Można powiedzieć, że każde opakowanie biodegradowalne jest opakowaniem ekologicznym, jednak nie każde opakowanie ekologiczne jest również biodegradowalnym. Czym jest zatem biodegradowalność?

Termin ten dotyczy materiałów, które po użyciu rozkładają się w sposób naturalny i mogą “wrócić” do środowiska. W wielu przypadkach proces rozkładu wymaga zapewnienia opakowaniu odpowiednich warunków, jednak najważniejsze jest użycie do ich wytworzenia materiałów, które zalicza się do grona naturalnych.

Nie będzie to zatem szkło ani plastik, ponieważ te nie ulegają bezpiecznemu rozkładowi. Dobrym przykładem opakowania biodegradowalnego jest opakowanie papierowe.

Dlaczego wybór opakowań ekologicznych jest taki ważny?

Dbałość o lepsze jutro powinna być celem każdego mieszkańca naszej planety. Jeśli przedsiębiorca – zarówno właściciel małej firmy, jak i wielkiej korporacji – pokazuje swoim konsumentom, że przyszłość środowiska naturalnego nie jest mu obojętna, stanowi nie tylko dobry przykład i wzór do naśladowania, ale daje także samym konsumentom realną możliwość wzięcia udziału w tych staraniach.

Takie zachowanie jest istotnym elementem budującym wizerunek całej marki. Dla osób, które w równym stopniu troszczą się o dobro planety, firma oferująca lepsze ekologicznie rozwiązania będzie zawsze pierwszym wyborem.

opakowania ekologiczne
opakowania ekologiczne

Opakowania ekologiczne… ale czy praktyczne?

Ekologiczne opakowanie nie musi być opakowaniem pochodzącym z recyklingu, biodegradowalnym czy wielokrotnego użytku. Ważne, aby spełniało przynajmniej jeden z kilku kryteriów, czyli nadawało się do ponownego użytku lub przetworzenia albo rozkładało się naturalnie bez szkody dla środowiska.

Opakowanie zawsze dobierane jest w pierwszej kolejności w oparciu o rodzaj produktu, który ma zabezpieczać. Inny materiał i formę stosuje się zatem do wyrobów spożywczych, a inne dla tych przemysłowych. W wielu przypadkach doskonale sprawdza się jednak papier oraz wytworzone z niego opakowania, takie jak koperty, torby, różnego rodzaju pudełeczka czy kartony transportowe. W papierowe pudełka zapakujemy znaczącą większość produktów – kosmetyki, odzież, biżuterię, elektronikę i wiele, wiele więcej.

Karton zapewni im odpowiednią ochronę przed zniszczeniem w trakcie przechowywania i transportu. Wyrzucony do śmieci nie będzie stanowił zagrożenia dla środowiska, a w rękach kreatywnej osoby z pewnością zyska drugie życie.

opakowania ekologiczne
opakowania ekologiczne

Co można zrobić z papierowym opakowaniem?

Konsumentów warto zachęcać do zachowywania oryginalnych opakowań po produktach. Dlaczego? Ponieważ są to najlepsze pojemniki do ich późniejszego przechowywania. Biżuteria z metalu szlachetnego będzie bezpieczna w papierowej saszetce, obuwie w pudełku nie będzie tworzyło w szafie bałaganu, a poradniki i gazety zamknięte w kartonie nie będą kurzyły się na półce.

Każde opakowanie z papieru można wykorzystać jednak w inny sposób i nie zawsze potrzebne nam do tego zdolności artystyczne. Papierowa torba, którą konsument otrzyma w sklepie odzieżowym sprawdzi się jako torebka na lekkie zakupy spożywcze, a w mniejszym wydaniu na drugie śniadanie do szkoły czy pracy. Mniejsze i większe pudła kartonowe będą przydatne nie tylko podczas przeprowadzki, ale również do posegregowania posiadanych przedmiotów.

Jeśli nie odpowiada nam ich wygląd, możemy z łatwością obszyć je tkaniną lub obkleić ozdobnym papierem zamiast wydawać pieniądze na specjalnie stworzone do tego celu pudełka i koszyki. Z odrobiną wyobraźni każde opakowanie z tektury możemy zamienić w coś, co okaże się bardzo praktyczne i pozwoli nam zminimalizować ilość odpadów, nawet jeśli te nie są dla środowiska szkodliwe.

Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem ekologicznych opakowań dla swojej firmy, napisz do nas.

Podobne wpisy